Jump to content

Martin

Editors
  • Posts

    1,588
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    14
  • Country

    United Arab Emirates

Reputation Activity

  1. Like
    Martin reacted to Martin for an event, The Villa Tugendhat in Context   
    The Villa Tugendhat in Context
    19 June 2012 - 19 August 2012

    Tuesday, 10am - 8pm; Wednesday and Friday, 10am - 5pm; Saturday, 10am - 1.30pm

    Venue:
    British Architectural Library, 66 Portland Place London W1B 1AD

    Description:
    This exhibition of material drawn from the Library's collections celebrates the completion of the two-year restoration of Mies van der Roha's Villa Tugendhat by placing his remarkable glass and steel hillside villa in context with his work in Europe and America.

    Associated event
    Mies van der Rohe and the Villa Tugendhat Student Seminar, 3 July 2012, 3pm

    Free, but booking required
    Join exhibition curators for this guided tour of Mies van der Rohe's work featured in the exhibition. This seminar is aimed at undergraduate students of architecture, architectural history and related disciplines. For more information or to book your place, please email library.education@riba.org.

    Fees:
    Free admission
    Photo ID required for entry

    Contact:
    British Architectural Library - Tel: +44 (0)20 7307 3882(phone line open Monday - Friday 10am - 5pm)

    Source: RIBA
  2. Like
    Martin reacted to Jan for an event, Contemporary Norwegian Architecture   
    Contemporary Norwegian Architecture
    12 April 2012 - 15 June 2012
    10:00 AM - 5:00 PM

    Venue:
    Gallery Two and Florence Hall, RIBA, 66 Portland Place, London W1B 1AD

    Description:
    Landscape and Intervention by Reiulf Ramstad and Jensen & Skodvin
    Reiulf Ramstad Architects and Jensen & Skodvin Architects are two of the most high-profile and innovative practices based in Norway.
    This exhibition explores their work, through a unique collection of richly detailed models and images, highlighting rural contemporary Norwegian architecture through the National Tourist Routes scheme and more.
    A selection of Tourist Routes projects - completed across the country - are displayed by each practice, in addition to a range of other buildings that have been undertaken, including housing and public works.

    Fees:
    Free admission

    Contact:
    Admission to all RIBA exhibitions is free. Galleries at 66 Portland Place are open Monday - Saturday, 10am - 5pm; and until 10pm on Tuesday.
    Please note, galleries may be closed early for special events. Call +44 (0)20 7307 3888 to check opening times.

    Source: RIBA
  3. Like
    Martin reacted to Martin for an event, Eduardo Souta de Moura   
    EDUARDO SOUTO DE MOURA – SOUTĚŽE 1979 - 2010

    16. 3. – 30. 4. 2012 S trochou nadsázky by se dalo říci, že práci původem portugalského, ale významem světového architekta Eduardo Souta de Moury v České republice proslavili televizní fotbaloví komentátoři. V roce 2004, kdy se hrálo fotbalové EURO v Portugalsku, patřil de Mourou navržený svatostánek kopané v městečku Braga k velebenějším programovým bodům šampionátu než lecjaký hráč milionové hodnoty. Není to zdaleka jediný kontakt tohoto tvůrce s fotbalem: v souvislosti s jeho loňskou dekorací nejprestižnější architektonickou cenou Pritzker Prize byla zmíněna i de Mourova čerstvá realizace vilového komplexu oslňujícího bílou barvou, již si po něm neobjednal nikdo menší než hvězda portugalského národního týmu a opora slovutného Realu Madrid Cristiano Ronaldo.

    Vrcholem výstavy bude přednáška Eduardo Souta de Moury v pražské Betlémské kapli v pondělí 30. dubna od 19 hodin.

    Rezervace na přednášku Eduarda Souta de Moury byla zastavena, kapacita sálu je již naplněna, DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ

    Zájemci, kteří od 17. března do 29. dubna zavítají do pražské Galerie Jaroslava Fragnera, se však spíše než na opulentní prezentace de Mourových nejlepších realizací mohou těšit na často skromně pojaté hledání ideje, výrazu, řešení a postupné kroky vedoucí ke konečné podobě stavby. Výstava nese název Soutěže – 1979 – 2010 a představuje 50 soutěžních návrhů mapujících 30 let práce tohoto portugalského architekta a jeho ateliéru. Prezentace vznikla díky úsilí a vytrvalosti de Mourových blízkých spolupracovníků André Campose a Pedra Guedes de Oliveiry. V nápadité, minimalistické kompozici nabízí přes tři stovky skic, detailní projekty nejdůležitějších architektonických soutěží, jichž se de Moura zúčastnil, modely, fotografie, videa, plány a další dokumentaci ilustrující tvůrčí proces.

    Hodný pozoru je už předmět výstavy – návrhy do architektonických soutěží. Více než polovina z nich byla vyhlášena mimo Portugalsko, většinu však spojuje téma – zadání se týkalo urbanismu či občanské vybavenosti měst či řešení veřejných prostor nebo mobiliáře. V návrzích se prolínají projekty s kulturní, zdravotnickou, sportovní anebo náboženskou funkcí. Početná je taktéž množina projektů souvisejících s architekturou i urbanismem dopravy (železnice, metro, letiště), naopak jen okrajově se de Moura účastnil soutěží na rezidenční nebo hotelové budovy a komplexy.

    „Výstava tohoto tvůrce, jenž je ve světě té nejlepší architektury ceněn i pro svou pokoru a skromnost, stvrzuje zájem naší galerie o portugalskou architektonickou scénu. Ta patří k evropské špičce, podobně jako Nizozemsko nebo Dánsko,“ říká Dan Merta, šéf Galerie Jaroslava Fragnera, a pokračuje: „V De Mourově jazyce architektury lze vystopovat ´hlásky´ jeho učitele Álvaro Sizy.“ Veškeré další informace lze nalézt na www.gjf.cz. Snímky a další podklady jsou ke stažení na http://moura.capsa.cz (login: moura, heslo: moura). Pro české čtenáře je k dispozici i publikace Rozhovory se studenty, kterou před třemi lety vydalo nakladatelství Archa. Dotisk knihy bude v galerii k dostání, stejně jako katalog výstavy a monografické číslo časopisu El Croquis.

    Na vzpomenuté stavbě fotbalového stadionu v portugalském městě Braga je možné doložit všechny principy de Mourovy práce tak, jak je charakterizuje spolukurátor výstavy André Campos: „Fascinují jej nové způsoby využití starých materiálů, nové výzkumy v oblasti návrhu všemožných nepravidelných, roztříštěných, zakřivených architektonických objemů (…) Jeho architektura vyjadřuje reflexi, kulturu, posedlost specifickými tématy, tvrdou práci a srovnávací analýzu, výpravu za pracemi a teoriemi jiných architektů. Je to, jakoby byl stále v laboratoři a snažil se vyřešit otázky, které si sám klade (…) Řešení projektu je také hra, hádanka, problém, který je třeba vyřešit.“

    V případě stadionu v Braze de Moura neváhal strávit delší čas studiem akustiky řeckých amfiteátrů (mezi kopanou a divadlem je mnohem více paralel, než by se mohlo zdát, a i Realu Madrid se přezdívá „Bílý balet“), nechal se inspirovat lanovými lávkami jihoamerických Indiánů, stavbě vtiskl i zneklidňující výraz evokující pohyb zemských desek při zemětřesení. Autor vycházel ostatně z působivého okolí stadionu – bývalého lomu…

    Zasloužený respekt architektů i klientů a sympatie veřejnosti si de Moura získal i za další své realizace: stanice metra v Portu, červené homole Muzea Pauly Rego v Cascais, konverzi cisterciáckého kláštera Santa Maria do Bouro, rekonstrukci Muzea de Grao Vasco ve Viseu nebo „Cinema House“ režiséra Manoela de Oliveiry v Portu, ale také národní pavilon na EXPO 2000 v Hannoveru nebo pavilon Serpentine Gallery v Londýně v roce 2006 (pavilon v Kesington Gardens má za sebou teprve dvanáctiletou tradici, ale patří mezi nejprestižnější současné architektonické výzvy). Na obou posledních stavbách spolupracoval se svým tutorem Álvarem Sizou.

    V textu Petra Volfa (Hospodářské noviny 06/2011) jsou naznačeny průsečíky mezi prací Souto de Moury a německým architektem Miese van der Rohe. Hmatatelně vyvstávají v realizaci kancelářské budovy Burgo Tower v jeho rodném Portu. Jak si všímá Petr Volf, portugalský tvůrce na objektu z roku 2006 dosáhl „miesovské“ čistoty a prostoty forem, které otesal až na samou jejich dřeň; horizontální část stavby se v dokonalých proporcích doplňuje s vertikálním proskleným hranolem.

    Eduardo Souto Moura se narodil v roce 1952, vystudoval architekturu v Portu na ESBAP (Escola Superior de Belas-Artes do Porto/Arquitectura) a již od studií pracoval u dalšího velikána portugalské architektury 20. století Álvara Sizy. Samostatný ateliér si založil hned po absolutoriu, zůstal však zároveň na akademické půdě jako asistent a posléze jako profesor působil na mnoha fakultách architektury po celé Evropě. Aktuálně je to FAUP (Faculdade de Arquitectura da Universidade do Porto).

    Právě na půdě FAUP byl výstavní projekt Soutěže 1979 – 2010 představen vůbec poprvé. „Někdy téma výstavy ´architektonické soutěže´ může evokovat představu hodnocení obrazu výsledného produktu nebo dokonce převahy konceptu, až čehosi utopického nebo nedosažitelného, něčeho mimo a nad možnosti díla samotného. V mnoha soutěžích se architektonické návrhy jeví jako nehmotné, někdy neschopné poskytnout celkové a podrobné znázornění toho, co je skutečně vyprojektováno,“ uvažuje kurátor André Campos. „Je však užitečné sledovat, do jaké míry existuje pracovní metoda podporující vývoj návrhu - program, materiály, místo, historie, odkazy, skici, modely, přesné výkresy, fotomontáže, fotografie, klient. Zabývá se v podstatě informovanou architekturou vypracovanou s konceptuální přesností, nasazením a zaujetím, podobně jako když vědec hledá řešení.“

    Zdroj - Galerie Jaroslava Frágnera
  4. Like
    Martin reacted to Martin for an event, Michael Reynolds - Architekt odpadu   
    5/5-10/6 Michael Reynolds / architekt odpadu Michael Reynolds, staví již přes 35 let levné domy ze starých pneumatik, plechovek a plastových lahví. Jeho domy jsou energeticky soběstačné, mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Reynolds zpočátku při své netradiční architektonické tvorbě narážel v Americe na mnohé byrokratické překážky. Byla mu dokonce na několik let odňata licence architekta.

    http://www.gjf.cz/pripravujeme.html
  5. Like
    Martin got a reaction from Jan for an event, Michael Reynolds - Architekt odpadu   
    5/5-10/6 Michael Reynolds / architekt odpadu Michael Reynolds, staví již přes 35 let levné domy ze starých pneumatik, plechovek a plastových lahví. Jeho domy jsou energeticky soběstačné, mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Reynolds zpočátku při své netradiční architektonické tvorbě narážel v Americe na mnohé byrokratické překážky. Byla mu dokonce na několik let odňata licence architekta.

    http://www.gjf.cz/pripravujeme.html
×
×
  • Create New...